Jaki interfejs diagnostyczny warto wybrać? Przedstawiamy nasz typ

0

Świecące kontrolki na desce rozdzielczej mogą przyprawić o ból głowy każdego kierowcę. Nierzadko kończy się to wizytą w stacji obsługi i szybką diagnozą usterki. Rzecz w tym, że nie zawsze możesz mieć do czynienia z poważną awarią – wystarczy, że np. wypnie się czujnik. Każda diagnostyka w autoryzowanym serwisie to niemały wydatek. Rozwiązaniem, które zminimalizuje tego rodzaju koszty, jest przeprowadzenie samodzielnej diagnostyki pojazdu, do czego niezbędny jest interfejs diagnostyczny. Jaki sprawdzi się do prywatnego użytku? Podpowiadamy w poniższym tekście.

Czym jest interfejs diagnostyczny?

Współczesne samochody są wręcz naszpikowane elektroniką i znacznie różnią się od tych sprzed lat. Mimo to, diagnoza potencjalnych usterek nie musi być trudna, a wszystko dzięki złączu OBDII. Większość aut wyprodukowanych po 2001 roku jest w nie wyposażona. Czym jest OBDII? To ujednolicony system diagnostyki On-Board Diagnosis II, który pozwala na odczytanie błędów zapisanych w pamięci komputera. Wystarczy jedynie podłączyć do niego interfejs diagnostyczny. To niewielkie urządzenie, które wyświetla kody błędów powodujących zapalenie się kontrolek na desce rozdzielczej w samochodzie. W praktyce jest niewielką kostką, którą należy wpiąć do gniazda OBDII – pozwala na podstawową diagnostykę usterek w czasie rzeczywistym.

Zasada działania interfejsów diagnostycznych

Nie każda świecąca na desce rozdzielczej kontrolka oznacza poważną awarię auta. Czasem jest to jedynie przypadkowy błąd, wynikający np. z rozłączenia się któregoś z czujników. Interfejs diagnostyczny pozwala nie tylko na odczytanie błędu, ale i usunięcie go z pamięci komputera. Urządzenie ma jednak więcej funkcji i pozwala także na:

– kontrolę parametrów silnika, np. napięcia akumulatora czy temperatury silnika,

– pomiar parametrów, np. maksymalnej prędkości,

– uruchomienie wypalania filtra DPF,

– nagranie wielu parametrów pracy silnika,

– sprawdzenia działania niektórych podzespołów,

– diagnozę faktycznych usterek.

Interfejs diagnostyczny działa po wpięciu w gniazdo OBDII, a do wyświetlania wyników zazwyczaj wystarczy ekran smartfona.

Jaki interfejs diagnostyczny wybrać?

Rynek oferuje urządzenia zarówno do profesjonalnego, jak i domowego użytku. Jaki interfejs diagnostyczny warto kupić? Postaw na uniwersalny sprzęt, który pomoże w diagnostyce samochodu, niezależnie od jego marki. W tym zakresie godny polecenia jest zdecydowanie interfejs diagnostyczny ELM 327. Zastosujesz go we wszystkich autach wyposażonych w OBDII. Pozwala na odczytanie błędów silnika i usunięcie ich, a także skuteczne kasowanie lampki “check engine”. Co więcej, doskonale radzi sobie z pomiarem i monitorowaniem wielu parametrów pracy samochodu. Na korzyść tego urządzenia przemawia też atrakcyjna cena – kosztuje mniej niż pojedyncze wykasowanie błędu w stacji diagnostycznej! W tak atrakcyjnej cenie znajdziesz go np. w naszym sklepie.

Interfejs diagnostyczny to inwestycja pozwalająca zaoszczędzić sporo pieniędzy. Dzięki temu prostemu urządzeniu możesz na bieżąco sprawdzać stan swojego silnika i nierzadko wykryć nawet poważną awarię.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl